Skialpinistická expedícia na Špicbergy

30.04.2008
skialpinisticka-expedicia-na-lpicbergySvalbard 2008
V máji tohto roku bude pôsobiť na Špicbergoch, patriacich pod súostrovie Svalbard slovenská expedícia. Ako vznikla myšlienka uskutočniť túto akciu, aké sú ciele expedície a nejaké podrobnosti zo zákulisia nám porozpráva jeden z jej členov: skialpinista, horolezec a fotograf Róbert Blažko.

Ako k tejto akcii vlastne prišlo? Koho to bol nápad?
Prišiel s tým Marek Biskupič, ktorý tam bol v septembri minulého roku na študijnom pobyte. Teraz je tam tiež na škole už 6 týždňov a zabezpečuje logistiku.
Robo Blaško
Ako si sa dostal do teamu ty?
Niekedy v decembri, keď sme sa stretli s Marekom, tak mi navrhol, aby som s nimi išiel na Špicbergy sa polyžovať. Tak ma to zlákalo. Pred tým som mal čerstvo v pamäti zážitky kamoša Belgičana, ktorý tam bol v lete a bol unesený. Takže som o tom nemusel pridlho rozmýšlať. Otázkou bolo len, ako to celé finančne utiahnem.

Poznáš ostatných členov?
Okrem Siny, Marekovej kamarátky zo Švajčiarska poznám všetkých členov, sú to najlepší priatelia a niektorí spolubojovníci z mojich čias pretekového skialpu.

Aké sú ciele a plány?
Prejsť z mestečka Longyearbyen do pohoria Atomfjella a vyjsť na najvyšší kopec Špicbergov – Newtontoppen 1717m.n.m a zlyžovať ho. V prípade, že všetko pôjde podľa plánu a budeme mat čas, tak by sme chceli vyliezt nejaké mixové cesty a v mojom prípade hlavne polyžovat nejaké pekné pláne alebo žlaby v arktickom prášku. Taktiež by sme chceli odobrať nejaké vzorky snehu a podrobiť ich analýze na ťažké kovy. Nemenej dôležitým cieľom je to prejsť bez podpory. Do akej miery sa nám to podarí bude závisiet od aktuálnych a predpokladaných podmienok. Najdôležitejším cieľom pre nás všetkých však myslím bude prežit.

Aká bude ochrana pred medveďmi?
Pušky, oplotky okolo stanov signalizujúce prítomnosť medveďov, signálne pera a hlavne etologicke prostriedky – nebudeme ich za každú cenu núkať pravou slovenskou slaninou.

Máte zabezpečené spojenie so svetom?
Aby sme do tej oblasti dostali povolenie musíme mať núdzový vysielač. My však berieme so sebou aj satelit. telefón. Predsa nie sme až takí skúsení cestovatelia, aby sme tam išli bez takejto vymoženosti, ktorá v prípade núdze môže zachrániť život.

Ako prebieha príprava?
Tréning prebieha klasicky skialpinistickým životom v zime. Žiadna špeciálna priprava. Hlavne sa snažíme byť materiálne pripravení na kruté zimné podmienky.

Ako ste zháňali sponzorov? Vačšinou sme ich oslovovali formou emailov alebo na základe osobných kontaktov.

Ako sa tam dopravíte?
Lietadlom z Prahy cez Oslo do Longyearbyen.

Ďakujem za rozhovor a teším sa na reportáž z akcie a samozrejme perfektné Robove fotky. Ak sa všetko podarí, tak sa môžeme tešiť aj na pekné premietanie niekedy na jeseň. Viac info o celej expedícii sa dozviete na stránke expedície.

Z Robom sa rozprával M.Bartoň

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri