Nórsko - Galdhøpiggen 2469 m - strecha Škandinávie - Vetroplach magazin

Galdhøpiggen 2469 m - strecha Škandinávie

22.07.2011
galdh-248-piggen-2469-m-strecha-lkandinavie

         Najvyšším vrcholom Škandinávie, a nájdete to aj v starších dokumentoch či mapách, býval Glittertinden. Ešte v roku 1940 bola jeho výška 2487 m. Avšak rokmi sa vrcholová ľadovcová čiapka roztopila na súčasných približne 2464 m. Takto sa najvyšším kopcom ležiacom v pohorí Jotunheimen (Domov obrov) stal Galdhøpiggen.


         Výstup na kopec ležiaci okolo 380 km od Oslo sa uskutočňuje z dvoch východiskových bodov. Z horskej chaty Juvasshytta a z horskej chaty Spiterstulen. K obom sa dá pohodlne vyviezť za mýtny poplatok autom. Juvasshytta sa nachádza vo výške 1850 m na tzv. Juvassplató, ktoré predstavuje plošina na moréne okolo jazera Juv (Juvvatnet). Asi 5 minút chôdze od chaty je letné lyžiarske stredisko a pri troche šťastia si môžete zalyžovať s olympijskym víťazom Svindalom či strieborným z Vancouveru 2010 Jansrudom.


         Samotná výstupová trasa je pomerne nenáročná. Miestami sa objavuje klasické červené T označujúce turistický chodník. Tento prechádza morénou a niekoľkými snehovými poliami až k ľadovcu Styggebreen, pred ktorého čelom je umiestnená tabuľa, upozorňujúca na nebezpečenstvo trhlín. Traverz ľadovca trvá 20 až 25 minút a končí pri skalnom rebre, ktorým sa rozlámanými skalami vystúpi na vrchol. Celá túra na vrchol trvá zhruba 2,5 hodiny. Pár metrov pod vrcholom je chata, kde sa dá oddýchnuť a zohriať.


         Pre ľudí, ktorí sa ocitnú prvýkrát na ľadovci, je to veľmi príjemná skúsenosť. Výzvou ostáva nestále počasie. Často sa vyskytuje silný vietor a dážď, postupne prechádzajúci v sneženie. Keďže sa jedná o najvyšší vrchol, býva turisticky frekventovaný . Napriek tomu je v okolí možné sledovať stáda voľne žijúcich sobov čo ešte umocní dobrý pocit z peknej túry.

 

 

Ivan Karkošiak
 

Fotky Galdhøpiggen 2469 m - strecha Škandinávie


Diskusia
RE: Galdh
strapos 23.07.2011
cawko.mal som moznost vystupit na najvyssi vrchol skandynavie v roku 2005.vychadzali sme zo Spiterstulenu.ozaj pekna tura az na to pocasie,ktore je dost nastabilne.horam zdar

RE: Galdh
Jano 03.03.2014
su tam zaujimave veci, ponikaju vystup s hoskym vodcom, lebo nebezpecne, ale byva tam aj masovy beh na vrchol, 1000 ludi !!!! Tak sa smeju sviste.

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4490197